آشنایی با ساختار شکست کار درمدیریت پروژه

ساختار شکست کار WBS نمایشی از محصولات و یا خدمات قابل تحویل یک پروژه می باشد که به بخش‌های جزئی‌تری تقسیم شده است. این ساختار هم به صورت بصری اطلاعات مفید زیادی در اختیار ما می‌گذارد و هم مرجع مناسبی برای مدیریت محدوده پروژه است و یکی از مهمترین اسناد پروژه محسوب می‌شود.

پروژه باز کردن گردن بند طلا

فرض کنید شما یک گردنبد طلا دارید و گردنبند شما گره خورده است دقایقی که برای باز کردن آن تلاش می کنید و نتیجه ای نمی گیرید اینجاست که گردنبد خود را روی میز می گذارید و از کوچکترین گره ها شروع به باز کردن می کنید در واقع کار ساختار شکست کار یا Work Breakdown Structure در پروژه ها همین است و پروژه را در مقابل چشمان شما خرد می کند و کمک می کند به راحتی گره های کوچک پروژه را باز کنید.

Work Breakdown Structure

قلب پروژه درعین سادگی اهمیت زیادی دارد!

البته ساختار شکست کار WBS در عین داشتن تعریف ساده بسیار ابزاری کلیدی و مهم در پروژه ها محسوب می شود،ساختارشکست کار ابزاری است که بوسیله آن مدیر پروژه می‌تواند پروژه را تعریف کند و به کمک آن پروژه را در زمان مقرر و با فعالیت‌های تعیین شده به پایان برساند. همچنین تهیه ساختار شکست کار برای دستیابی به موفقیت یک پروژه یکی از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات شمرده می شود و نادیده گرفتن آن و یا خطا در تهیه آن می تواند یکی از عوامل شکست در پروژه‌ها باشد.

پیشنهادبر :برای خواندن پست درآمد مدیران پروژه در اینجا کلیک کنید

کاربرد ها و مزایای ی ساختار شکست کار در پروژه ها

ساختار شکست کارWBS یک تقسیم بندی سلسله مراتبی از تحویل شدنی‌ها است که در واقع تحویل شدنی نیز نتیجه ملموس و قابل اندازه گیری است که برای تکمیل پروژه ضروری است. و می توان نمایش وضعیت هر قسمت از اقلام تحویل شدنی را هدف و کاربرد اصلی ساختار شکست کار دانست

البته خوبی های ساختار شکست کار در مدیریت پروژه می توان به این موارد نیز اشاره کرد :

  • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق تر
  • تقسیم پروژه به بسته‌های مدیریت‌ پذیر کاری
  • تخمین دقیق تر هزینه‌های پروژه
  • اطمینان از از قلم نیفتادن اقلام تحویلی مهم
  • کمک به مدیر پروژه در تخصیص منابع
  • ابزاری ایده ال برای طوفان فکری تیم
  • بهبود انسجام تیمی

انواع ساختار شکست کار

1. ساختار تجزیه کار مبتنی بر فاز

2.ساختار شکست کار مبتنی بر مسئولیت

3.ساختار تجزیه کار مبتنی بر تحویل

معمولاً کار را باتوجه به سه دسته بالا می شکنند اما ساختار شکست کار را می توان جزئی تر ترسیم کرد

امیرحسین سخائیان
من دانشجوی مهندسی صنایع هستم؛به مباحث برنامه نویسی و هوش مصنوعی علاقمندم،چند سالی هست که در زمینه مارکتینگ و تولید محتوا فعالیت دارم و دوست دارم تا چیز هایی که یاد می گیرم رو با شما به اشتراک بگذارم نوشته های من رو می توانید از وبلاگ رایلرن مشاهده کنید