واکسن کرونا و مدیریت یکپارچگی

اولین حوزه از حوزه های ده گانه ی دانش مدیریت پروژه، “مدیریت یکپارچگی”(Integration Management) می باشد . در واقع تمام پروژه ها برای رسیدن به موفقیت در پایان کار نیازمند این هستند که تمام فعالیت ها همسو و هماهنگ انجام شود . مدیر پروژه باید بتواند ارتباط بین فعالیت ها را شناسایی کند وتعامل مناسبی بین آنها ایجاد کند .

پروژه تولید واکسن کرونا ویروس را در نظر بگیرید و پروسه ساخت آن را تصور کنید

تولید این واکسن نیازمند فعالیت هایی مثل تحقیق و مطالعه-برآورد هزینه-برآورد ریسک های موجود-برآورد زمان تولید-مراحل اجرایی-آزمایش مواد و… می باشد و برای اینکه این دارو به تولید گسترده برسد باید تمام فعالیت های ذکر شده در تعاملی مناسب و هم سو با یکدیگر اجرا شوند . ممکن نیست که بدون تحقیق و مطالعه درباره ی این واکسن، مستقیم وارد بحث برآورد هزینه یا حتی شناسایی ریسک ها شویم!

پس همینطور که احتمالا متوجه شدید بحث یکپارچگی، هماهنگی و هم سو بودن فعالیت های یک پروژه می باشد و بحثی مهم و بعضا چالش برانگیزی است. مدیر پروژه باید دارای بینش و ارتباطی قوی با اعضای تیم پروژه باشد و بتواند تعارضات را برطرف کند. به طور دائم باید فعالیت ها رو نظارت و کنترل کند و اگر فعالیتی نیازمند تغییر یا حتی حذف باشد، سریعا اقدامات لازم رو انجام دهد.

استاندارد PMBOK کلیات فرآیندهای مدیریت یکپارچگی پروژه رو به صورت زیر بیان می کند:

  1. تهیه ی منشور پروژه
  2. تهیه ی برنامه ی مدیریت پروژه
  3. هدایت و مدیریت کار پروژه
  4. نظارت و کنترل
  5. اجرای کنترل یکپارچه ی تغییر
  6. نهایی سازی کلیه ی فعالیت ها

موارد بالا فرآیند هایی هستند که برای مدیریت یکپارچگی باید انجام شوند. منشور پروژه مانند یک سند رسمی است که وجود پروژه رو تایید می کند و مرزهای پروژه، اهداف پروژه، سازمان مجری و سازمان متقاضی رو مشخص می کند . به طور کلی این منشور اختیار “برنامه ریزی” و “اجرای پروژه” رو به مدیر پروژه واگذار می کند.

فرایند تعریف، آماده سازی و هماهنگ سازی همه ی فعالیت های فرعی و یکپارچه سازی آنها منجر به تهیه ی برنامه ی مدیریت پروژه می شود. که یکی از ورودی های این برنامه، منشور پروژه است.

هدایت و مدیریت کار پروژه، فرایند رهبری و انجام فعالیت های تعریف شده در ” برنامه مدیریت پروژه” و اعمال تغییرات لازم برای دستیابی به اهداف پروژه است.

حالا که فعالیت ها منطبق بر برنامه مدیریت پروژه اجرا می شوند ، باید به طور مستمر مورد نظارت وکنترل قرار بگیرند که اگر انحرافی از مسیر و هدف وجود داره سریعا شناسایی شوند و اقدامات اصلاحی تعیین شود. تو این فرایند ذی نفعان پروژه میتوانند وضعیت پیشرفت پروژه رو بررسی کنند و اقدام های انجام شده در تخصیص بودجه، زمان بندی و محدوده رو درک کنن.

برای شرکت در دوره آموزشی جامع مدیریت و کنترل پروژه در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف اینجا کلیک کنید

امیرحسین سخائیان
من دانشجوی مهندسی صنایع و یک برنامه نویس ساده هستم و چند سالی هست که در زمینه مارکتینگ و تولید محتوا فعالیت دارم علاقمندم تا چیز هایی که بلدم رو با شما به اشتراک بگذارم نوشته های من رو از وبلاگ رایلرن می توانید مشاهده کنید